Wykreślenie z rejestru VAT niesie za sobą określone konsekwencje prawne oraz gospodarcze. Od 1 września 2019 r. wprowadzono zmiany w zakresie wykreślania podmiotów z rejestru VAT oraz ich przywracania. Jednocześnie przedsiębiorca prowadzący biznes, który nie w każdym miesiącu wykazuje dokonywanie transakcji typu sprzedaż, nabycie towarów lub usług, ewentualnie import (np. ze względu na sezonowość prowadzonej działalności) powinien zapoznać się z wprowadzonymi zmianami.
Szybsze wykreślenie z rejestru VAT
Dotychczasowe brzmienie przepisów, obowiązujące do sierpnia 2019 r. przewidywało wykreślenie z rejestru VAT, w przypadku nieskładania przez podatnika deklaracji VAT-7 lub VAT-7K przez okres 6 miesięcy. Obecnie termin ten został skrócony. Bowiem podatnik zostanie wykreślony z rejestru VAT, jeżeli nie złoży deklaracji VAT-7 lub VAT-7K za okres 3 miesięcy, lub jeden kwartał, w przypadku rozliczeń kwartalnych.
Kto jest wykreślany z rejestru VAT?
Wcześniej istniały pewne wątpliwości, kto może zostać wykreślony z rejestru VAT. Nie do końca było jasne, czy wykreśleniu podlegają podmioty, które składają zerową deklarację VAT, czy może podatnicy wykazujący tylko sprzedaż, tylko zakupu, albo import. Obecnie problem ten został rozwiązany. Ustawodawca w art. 96 ust. 9a pkt 3 ustawy o VAT wskazał, że zostanie wykreślony z rejestru podatnik, który składał zerową deklarację VAT przez okres 6 miesięcy, lub 2 kwartałów.
Jednocześnie należy pamiętać, że termin na wykreślenie z rejestru VAT został skrócony tylko w stosunku do podatników, którzy nie składali deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Natomiast taki podatnik, który składał deklarację zerową, zostanie wykreślony dopiero po upływie 6 miesięcy.
Reasumując, z urzędu zostanie wykreślony z rejestru VAT podatnik, który:
- zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu,
- zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 miesięcy, chyba że zgłosił wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu,
- nie złożył deklaracji przez 3 miesiące, chyba że w wyniku wezwania złoży brakujące deklaracje,
- składał deklaracje zerowe przez okres 6 miesięcy, chyba że wynika to ze specyfikacji prowadzonej działalności,
- wystawiał puste faktury, chyba że było to wynikiem pomyłki, lub nastąpiło bez wiedzy podatnika,
- wiedział lub mógł przypuszczać, że dostawca lub nabywca biorący udział w dostawie tego samego towaru lub usługi uczestniczą w celu majątkowym, w nierzetelnym rozliczeniu podatku,
- nie istnieje,
- nie ma możliwości skontaktowania się z nim lub jego pełnomocnikiem,
- podał nieprawdziwe dane w zgłoszeniu rejestracyjnym,
- nie stawia się na wezwanie,
- prowadzi działalność mającą związek z wyłudzeniem skarbowym.
Podatnik co do którego znajdzie zastosowanie przesłanka wskazana w pkt. 7-11 (patrz powyżej) zostanie wykreślony z rejestru VAT bez konieczności zawiadamiania go o tym fakcie.
Przywrócenie wykreślonego podatnika do rejestru VAT
Wprowadzone zmiany dotyczą również procedury przywracania podatników do rejestru VAT. Mianowicie podatnik, który został wykreślony z rejestru ze względu na nieskładanie deklaracji, zostanie przywrócony do rejestru VAT, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od jego wykreślenia złoży wniosek o przywrócenie, przedkładając brakujące deklaracje i wykazując, że prowadzi opodatkowaną działalność. Powyższa reguła dotyczy również podatników, o których mowa w ust. 9 pkt 1-4 ustawy o VAT.
Aczkolwiek podatnik, który został wykreślony z rejestru ze względu na składane deklaracje „zerowe”, również ma 2 miesięczny termin na złożenie wniosku o jego przywrócenie. Natomiast dodatkowo musi wykazać, że składane przez niego zerowe deklaracje wynikają ze specyfikacji prowadzonej działalności (np. sezonowość).
Brak możliwości przywrócenia podatnika do rejestru VAT
W praktyce często zdarza się, że podatnik wykreślony z rejestru VAT nie złoży wniosku o przywrócenie w zakreślonym terminie. Jednocześnie po upływie zakreślonego terminu podatnik, aby ponownie uzyskać status podatnika VAT musi wystosować zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.
adw. Przemysław Balcerowiak
mail: p.balcerowiak@wroc-adwokat.pl
tel. 665-566-577