W Polsce, przy robotach budowlanych często spotykamy się z sytuacją, w której generalny wykonawca nie realizuje swoich zobowiązań finansowych wobec podwykonawców. Przyczyn nie realizowania zobowiązań pieniężnych wobec podwykonawców jest wiele. Natomiast chcąc uniknąć długoletnich sporów sądowych z nierzetelnym wykonawcą, każdy podwykonawca powinien zadbać o swoje interesy. Najważniejszą kwestię stanowi, właściwe zredagowanie umowy oraz prawidłowy przebieg procesu związanego z podpisaniem umowy.
Umowa z generalnym wykonawcą – prawa i obowiązki podwykonawcy
Umowa z generalnym wykonawcą powinna zabezpieczać interesy podwykonawców. Akceptując warunki umowy, podwykonawca szczególną uwagę powinien zwrócić na regulacje dotyczące jego praw i obowiązków. W tym miejscu należy na chwilę zastanowić się nad zapisami umowy, czy podwykonawca napewno akceptuje nałożone na niego obowiązki, czy narzucone mu prawa są dla niego w pełni wystarczające i pozwolą bezpiecznie i sprawnie wykonać prace budowlane oraz otrzymać ustalone wynagrodzenie.
Zadbaj o to, aby inwestor był odpowiedzialny za wypłatę Twojego wynagrodzenia
W umowie pomiędzy inwestorem, a generalnym wykonawcą należy oznaczyć zakres prac, który będzie wykonywany przez podwykonawców. Jest to warunek powstania solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy, za zapłatę świadczenia pieniężnego, stanowiącego wynagrodzenie dla podwykonawcy, jak również dalszych podwykonawców.
Jednocześnie generalny wykonawca powinien przedstawić inwestorowi umowę z podwykonawcą lub jej projekt, który powinien zawierać wszystkie elementy treści umowy, którą zamierza podpisać z podwykonawcą.
Zasłaniając się ochroną tajemnicy handlowej zdarza się, że wykonawcy nie przedstawiają inwestorowi całości umowy lub jej projektu. Natomiast aby inwestor mógł odpowiadać solidarnie, co do całości wynagrodzenia należnego podwykonawcy, powinien zaakceptować takowe warunki. Bowiem, jeżeli inwestor zaakceptował niższe wynagrodzenie, niż to które faktycznie miał otrzymać podwykonawca, to jego odpowiedzialność solidarna ogranicza się do niższej kwoty, niż odpowiedzialność wykonawcy. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia, jeżeli przedstawiony inwestorowi projekt umowy opiewał na niższe wynagrodzenie, niż umowa faktycznie podpisana pomiędzy wykonawcą, a podwykonawcą.
Dlatego też w interesie podwykonawcy jest, aby inwestor zaakceptował właściwy projekt umowy.
Zgoda inwestora
Jak zostało już wspomniane, aby inwestor mógł solidarnie odpowiadać za zobowiązanie wobec podwykonawcy, konieczne jest zaakceptowanie warunków umowy z podwykonawcą. Zasadne byłoby, aby podwykonawca przystąpił do realizacji umowy, kiedy została wyrażona zgoda przez inwestora. Najlepiej jeżeli wykonawca uzyskał taką zgodę w formie pisemnej. Natomiast możemy się spotkać również z tzw. milczącą akceptacją. Ma ona miejsce wtedy kiedy inwestor w terminie 14 dni od zapoznania się z projektem umowy, nie sprzeciwił się wykonaniu umowy przez podwykonawcę.
Umowa z generalnym wykonawcą – forma
Umowa oczywiście musi być zawarta w formie pisemnej. Istotne jest również to, iż każda zmiana umowy wymaga formy pisemnej. Bowiem jeżeli strony podjęły jakieś ustalenia, ale nie w formie pisemnej, to w konsekwencji zmiany te nie wywołują żadnych skutków prawnych.
Chcąc mieć pewność, iż inwestor nie sprzeciwił się wykonaniu określonych robót przez wykonawcę, możemy zawrzeć umowę warunkową, której skuteczność jest zależna od wyrażenia zgody przez inwestora.
adw. Przemysław Balcerowiak
Kancelaria Adwokacka Andreasik, Balcerowiak sp. p.